Tekkis küsimusi?+372 8801721

Miks tulevad saapapaelad lahti?

2017-08-05

Oliveris O’Reilly üritas õpetada enda tütart iseseisvalt saapapaelu kinni siduma ja järsku tuli talle pähe mõte: ta ei kujuta ette, mille pärast võtavad saapapaelad ja lähevad vahest lihtsalt  ise lahti? Peale internetis otsimist ja lugemist sai ta aru, et mitte keegi ei tea vastust sellele küsimusele.  Seega oli väljakutse vastu võetud, kirjutab nature.com.

Berkeley ülikoolis Californias (USA), rääkis mehaanika insener O.O'Reilly nõusse oma kaks kolleegi  seda küsimust uurima. Ja kui veider see ka poleks, lõid nad koos sellise teadusliku traktaadi, mida avaldas isegi kõrgelt hinnatud teadusajakiri „Proceedings of the Royal Society A“. Teadlased tõestasid enda uurimusega, et saapapaelte lahtiminemise põhjuseks on teede jõudude kombinatsioonide järsk mõju sõlmedele, mille pärast toimub kangakiudude lahtilibisemine. 
Teadlased uskusid, et suudavad tõestada, et saapapaelte lahtiminemine toimub järkhaaval ja on pidev protsess. Nende poolt tehtud jooksja jalgade aeglustatud video analüüs näitas, et sõlmed tulevad lahti väga kiiresti – ühe või kahe sammuga. Soovides välja selgitada, mis täpselt siiski toimub, paigaldas  O.O'Reilly koos kolleegidega spordijalatsite keelele kiirendusmõõturi, mis mõõtis sõlmele mõjuvaid jõudusid. Nad tegid kindlaks, et kõndimise ajal kogeb sõlm seoses talla löögiga vastu maad ja seoses kiirendusega koguni 7 g toimet – umbes sellist, nagu kogesid „Apollo“ kosmoselaeva kapslid siis, kui sisenesid taas Maa atmosfääri.
 

Hilisemate eksperimentidega on demonstreeritud, et vaid kohapeal jalgadega tammumine ei tekita sõlme lahtiminemist. Jala õõtsutamine ilma sammumata ei mõjuta samuti sõlme tugevust. Seega on kindlaks tehtud, et sõlme lahtiminemiseks on vajalik kahe erineva toime kombinatsioon: korduvad jalgade põrkumised vastu maad vabastavad sõlme pinguloleku, jala õõtsumine laseb aga  paeltel väljuda vabamast sõlmest.