Tekkis küsimusi?+372 6661 199

Filtrai


OK

Meeste jalatsid

Filtrai Sorteerima

Sorteerima


Saabastest.

Kas teadsite, et jalanõude moodi on dikteerinud mehed?

Kõige vanemad säilinud inimese jalanõud on tänaseks 10 tuhande aastased – need on sandaalid, mis valmistati papüüruse lehtedest. Jalanõud olid mõeldud iidsete egiptlaste jalataldade kaitsmiseks kuumenenud liiva eest.

Sandaalid olid kaua Euroopa domineerivaks jalatsiks, mis jagunes sõjaväelaste, eliitrahva, vaimulike ja lihtrahva stiilideks. Palju täiustusi tõid inimjalanõudesse ristisõdijad, kes olid teel külmadelt maadelt soojadele Kristuse hauda vallutama. Just nimelt läbi Ristiretkede ilmusid  Läände  teravaninalised jalanõud, XII sajandil aga tekkis nende külge konts – kuskil selle ajajärgul tekkis ka esimene  „tõeline“ saapapaar, mis loodud eraldi paremale ja vasakule jalale.

Jalanõutootmise tendentsid korduvad kuni tänaste päevadeni. Teatud elemendid naasevad. Terav nina oli populaarne Baroki ajastul.  

Ulaarne Baroki ajastul.  Smaili nosis buvo populiari Baroko laikotarpiu. Tömp, lame nina ilmus XVII sajandi esimesel poolel ja oli omane militaarsele jalanõule, hiljem aga igapäevasele.  Praegusel ajal tuleb Konts ilmus Lääne Euroopasse XVI sajandil. Huvitav on see, et esimene jalanõu osa ja konts olid kinnitatavad erineva talla külge. Mehed hakkasid esimesena kandma kontsaga jalanõusid. Kuni  Baroki Esimesed kõrgekontsalised jalanõud on leiutatud mitte naistele vaid hoopis meestele. XVI sajandil kandsid eriti kõrgete kontsadega jalanõusid Euroopa kuningad, et demonstreerida enda ülemvõimu. Rikkad võisid samuti kõndida rahulikult läbi lompide, kuna jalanõude platvormid ulatusid kuni 30 cm kõrgusteni. Kuningas-Päike Louis XIV armastas kanda eriti kõrgeid kontsasid, kuna oli madalat kasvu. Kõrgete kontsade mood oli tema isiksusega niivõrd seotud, et kuni tänaseni nimetatakse eriti kõrgete kontsadega meeste jalanõusid „prantsuse kingadeks“.  Nendel aegadel olid naistele kõrgekontsalised jalanõud keelatud ja veel XVII sajandil kehtisid Prantsusmaal seadused, mis keelasid „võrgutada“ mehi kõrgekontsaliste jalanõudega. Hiljem seadused leebusid ja kuni XVIII sajandini oli naistele lubatud kanda kõrgeid kontsasid, kuid mitte kõrgemaid kui 10 cm kontsaga.

XIX sajandi teisel poolel hakati jalanõusid tootma tööstuslikul viisil.  Jalanõude moebuum XX sajandi teisel poolel.